كلینیك‌های دامپزشكی حیوانات خانگی

بخش سوم حیوانات خانگی

كلینیك‌های دامپزشكی وابسته به انجمن‌های حمایت از حیوانات می‌توانند به آن دسته از حیوانات صاحب داری كه صاحبانشان استطاعت پرداخت ویزیت‌های گران کلینیك‌های خصوصی را ندارند، خدمت شایانی کنند. همانطور كه قبلاً هم گفته شد، هدف قراردادن سر منشأ جمعیت حیوانات بی ‌سر پناه به وسیلۀ فراهم كردن خدمات عقیم‌سازی برای حیوانات صاحب دار نیز می‌تواند تأثیر چشمگیری بر آیندۀ جمعیت حیوانات بی‌سر پناه داشته باشد.

كلینیك‌های دامپزشكی ثابت در صورتی كه در داخل محله ‌هایی باشند كه ساكنانشان بیشترین نیاز را به خدمات دامپزشکی مجانی یا ارزان داشته باشند، می توانند بسیار تأثیرگذار باشند. به جای کلینیک ثابت می توان از سرویس دامپزشكی سیار هم استفاده کرد. این نوع سرویس می‌تواند شامل سرزدن یك دامپزشك به نقاط مختلف و انجام دادن اقدامات پیشگیرانه و معالجات ساده با تجهیزات معمولی باشد یا یك كلینیك تمام عیار دامپزشكی سیار با اتاق عمل و تجهیزات لازم را  دربرگیرد.

در اینجا خوب است به چند اصل كه همۀ سرویس‌های دامپزشكی فراهم شده از سوی انجمن‌های حمایت از حیوانات باید آنها را مراعات نمایند، اشاره شود:

فراهم كردن بهترین خدمات دامپزشكی ممكن

حیواناتی كه برای معالجه به این نوع كلینیك‌ها آورده می‌شوند احتمالاً از سلامتی خوبی برخوردار نیستند. مثلاً ممكن است: سیستم ایمنی خوبی نداشته باشند، بیماری شدید یا انگل داشته باشند و دچار سوءتغذیه باشند. بنابراین خدمات دامپزشكی ارائه شده باید از بالاترین كیفیت ممكن برخوردار باشد تا این شرایط را جبران كند. اهمیت این امر، مخصوصاً زمانی بیشتر می‌شود كه برای معالجه به جراحی نیاز باشد، كه در این صورت ضدعفونی باید به طور كامل و بسیار جدی انجام شود تا حیوان بالاترین شانس را برای بهبودی داشته باشد.

محدودیت‌های خود را بدانید

 با آنكه خدمات دامپزشكی ارائه شده باید بهترین كیفیت را داشته باشند، اما فراموش نکنید كه معالجات پیچیده از نظر مالی و صرف وقت بسیار گران تمام می‌شوند. هر مورد پیچیده ‌ای كه پذیرفته شود، منابع زمانی و مالی كه می‌تواند صرف حیوانات بیشتری شود كه به معالجات ساده نیاز دارند، را از بین می‌برد. عاقلانه‌تر این است كه با ایجاد روابط خوب با بعضی از كلینیك‌های خصوصی یا دانشكده‌ های دامپزشكی، موارد پیچیده به آنها سپرده شود. در ضمن باید در مورد سیاست مرگ ترحم آمیز توافق‌های لازم صورت گرفته باشد تا در صورت لزوم در مورد حیواناتی كه معالجۀ آنها ممكن نیست، اجرا شود.

پیشگیری بهتر از درمان است

 اقدامات پیشگیرانه و آموزش نحوۀ صحیح مراقبت از حیوانات خانگی كمك خواهد كرد تا قبل از آنكه درد و رنج حیوانات به صورت یك مشكل درآید از آن جلوگیری شود. دامپزشكان سیار بهترین فرصت را برای آموزش عمومی در اختیار دارند.

هماهنگی در خدمات دامپزشكی سیار بسیار لازم است

علاوه بر پرسنل دامپزشكی، بهتر است شخص مناسبی هماهنگی برنامه‌ها را به عهده بگیرد. در میان وظایف مختلفی كه به عهدۀ این فرد است، هماهنگ‌كننده باید اطمینان حاصل كند كه در مورد برنامۀ سرویس سیار دامپزشكی به قدر كافی تبلیغ شده است، همچنین كلینیك به نحو مناسبی تجهیز گردیده و حیوانات به نحو مطلوبی به آن وارد و از آن خارج می شوند و بروشورهای آموزشی به نحو مؤثر و خوبی در اختیار مردم قرار می گیرد. یكی از هدف‌های اصلی شخص هماهنگ‌كننده باید این باشد كه مطمئن شود خدمات دامپزشكی تا جایی كه ممكن است در اختیار حیوانات بیشتری قرار گیرد و بهترین بهره را از وقت تیم دامپزشكی ببرد.

اطلاعات لازم در مورد مراقبت‌های بعد از عمل باید در اختیار صاحبان حیوانات قرار گیرد و علائم بهبود به اطلاع آنها برسد و شمارۀ تماسی به آنها داده شود تا در صورت بروز مشكل بتوانند موضوع را با تیم دامپزشكی مطرح نمایند.

در برنامه CNR كلینیك‌های ثابت و سیار هر دو می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. اگر برای معالجات و عمل‌ها از تکنیك‌های مناسب دامپزشكی استفاده شود (از جمله ضدعفونی خوب)، مراقبت‌های پس از عمل در برنامۀ CNR بسیار كم خواهد بود. علاوه بر این،  علائم بهبود باید به مردم محلی هم آموزش داده شود و شمارۀ تماس به آنها داده شود تا در صورتی كه به مشکلی برخوردند با آن شماره تماس گرفته و اطلاع دهند. بهتر است یك نفر از اهالی محل كه به حیوانات علاقمند است به عنوان «نگهبان» حیوانات انتخاب شود و به طور منظم وضعیت حیوانات بی ‌سر پناهی را كه در برنامۀ CNR شركت داشته ‌اند، بررسی كرده و در صورت بروز مشکل به اطلاع تیم دامپزشكی برساند.

بخش چهارم حیوانات خانگی را اینجا بخوانید:

رابطۀ انسان و سگ حداقل به 14000 سال قبل برمی گردد

خروج از نسخه موبایل