حیوانات مزرعهراهنمای انجمن جهانی حمایت از حیوانات

پرسش و پاسخ دربارۀ حیوانات مزرعه

بخش هشتم

پرسش: آیا برای سیستم‌ های متمركز دامداری جایگزین انسانی‌تری وجود دارد؟

پاسخ: بله، جایگزین‌ های امتحان شده و آزمایش شده ‌ای وجود دارند. برای مثال، سیستم ‌های ارگانیك و خانگی (بدون قفس) همین حالا هم وجود دارند كه متكی به سیستم زندان‌های بسته نیستند. این ها را میتوانید در وب سایت های زیر بیابید. همچنین انجمن دلسوزی و شفقت در كشاورزی جهانی یا (CIWF) در حال تهیۀ یك برنامۀ آموزشی برای دانشگاه ‌های كشاورزی است كه در آن «جنبه‌ های رفاه حیوانی در انجام كشاورزی خوب» با جزئیات كامل توضیح داده می ‌شوند.

پرسش: چرا این سیستم‌ های ظالمانه در بعضی از كشورها ممنوع شده، اما در سایر كشورها افزایش یافته اند؟

پاسخ: زیرا برخی از كشورها هنوز ظلم فطری این سیستم‌ها را نشناخته اند یا این حقیقت كه ـ حیوانات موجوداتی هوشیار بوده و قادر به احساس درد هستند ـ برایشان قابل قبول نیست. شاید بعضی از كشورها و كمپانی‌ها از این واقعیت‌ها آگاه باشند اما احساس می‌كنند كه نیاز به تولید «غذای ارزان» مهم‌تر است. اما این «كوته‌ نگری» است، چون تأثیرات درازمدت این سیستم‌ها نشان می‌دهند كه این غذاها در واقع اصلاً هم ارزان نیستند.

پرسش: آیا بدون دامداری‌های صنعتی می‌توان دنیا را تغذیه كرد؟

پاسخ: بله. در واقع برای بقای نسل آینده، هیچ گزینه ‌ای جز حركت به سوی روش‌های دامداری انسانی‌تر و باثبات تر وجود ندارد. بدون شك مردم هم باید كمتر گوشت بخورند، چون این هم به نفع سیارۀ زمین و هم به نفع سلامتی خود آنها خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت «كمتر گوشت بخورید» متعلق به CIWF مراجعه کنید.

بیشتر نشان بده

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا