گوناگون

پیدا کردن حیوان خانگی گمشده

اقدامات لازم برای پیدا کردن سگ (یا هرگونه حیوان خانگی) گمشده

در درجه اول بدانید که همیشه پیشگیری مقدم بر درمان است و باید شرایط را به گونه ای مهیا کنید تا از گم شدن یا سرقت احتمالی حیوان جلوگیری کنید. بدین منظور، هرگز سگ خویش را بدون لیش و قلاده بیرون نبرید تا کنترل بیشتری بر رفتار حیوان داشته باشید. شاید سگ شما با دیدن سگ یا گربۀ دیگری تحریک شود و به دنبال آن در کوچه و خیابان متواری گردد.

تهیۀ ردیاب و میکروچیپ، به شناسایی موقعیت حیوان و اثبات مالکیت شما کمک می کند. حک کردن شماره تلفن روی آویز قلاده حیوان نیز، باعث می شود یابنده بتواند هر چه سریعتر با شما تماس بگیرد.

همیشه از سگ خود چند عکس رنگی داشته باشید که چهره اش را به وضوح نشان دهد.

در جاهای خلوت اقدام به سگ گردانی نکنید. مخصوصا اگر صاحبان سگ، خانم های جوان، کودکان یا افراد مسن باشند. این افراد طعمۀ خوبی برای زورگیران و سارق ها هستند. ولی چنانچه در این شرایط قرار گرفتید یا سگ شما در اثر بی احتیاطی با پای خودش از منزل خارج شد، ضمن حفظ خونسردی، در اسرع وقت از راهکارهای زیر استفاده کنید:

پرس و جو را از اطرافیان خود شروع کنید. شاید همسایه ها  او را موقع خروج از منزل دیده باشند.  

  • به کلینیک ها، پت شاپ ها و مراکز دامپزشکی اطراف محل خود سر بزنید. شاید کسی او را پیدا کرده و به آنجا سپرده باشد.
  • یک آگهی درست کنید که شامل عکس حیوان و نام و شماره تلفن خودتان باشد. این آگهی را در جاهای مناسب بچسبانید و مراقب باشید در صورت افتادن یا پاره شدن، مجدداً  آنها را تکثیر کرده و بچسبانید. توصیه می شود این آگهی را تا شعاع دو الی سه کیلومتری محل پخش کنید تا چنانچه سگ شما چند کیلومتر دورتر رفته باشد، امکان پیدا کردنش بیشتر شود.
  • این آگهی را در صفحات اجتماعی مربوطه، من جمله پناهگاه ها و صفحۀ حیوانات گمشده منتشر کنید تا در معرض دید همگان قرار گیرد.
  • تعیین مژدگانی نیز می تواند راهکار مفیدی باشد ولی مواظب کلاهبرداران باشید.
  • برای پیدا کردنش وقت بگذارید و پیگیر باشید.
  • به بازارهای خرید و فروش دائم یا موقت حیوانات، مرتب سربزنید و ناامید نشوید. ممکن است سارقان احتمالی، مدتی بعد برای فروش آن اقدام کنند.
  • صحبت با دلالان و فروشندگان حیوانات را فراموش نکنید. در عین حال که پیگیر هستید، خیلی احساسات خود را بروز ندهید و ظاهرتان را منطقی نشان دهید تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرید.
  • چنانچه شخصی برای تحویل دادن سگ با شما تماس گرفت، جهت ملاقات او در محل های عمومی و در ساعات روز قرار بگذارید.
  • و در آخر ترتیبی اتخاذ نمائید که هرگز این تجربه تلخ تکرار نشود. غیر از متحمل شدن هزینه های مختلف، ضربه عاطفی این شوک به مراتب برای حیوان بیشتر از خود شماست.
بیشتر نشان بده

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا