حیات وحشراهنمای انجمن جهانی حمایت از حیوانات

 تجارت حيوانات خانگى كمياب و كم ‏نظير

بخش چهارم حیوانات وحشی

لازمه ی تجارت حيوانات خانگى كم ‏نظير، خريد و فروش حيوانات وحشى به عنوان حيوان خانگى است. اين حيوانات يا از طبيعت صيد مى ‏شوند و يا از مؤسساتى كه شبيه مراكز پرورش حيوانات وحشى در اسارت هستند خريدارى مى ‏شوند. تجارت حيوانات خانگى كم ‏نظير، صنعت عظيمى است كه هم به صورت فعاليت قانونى و هم به صورت غيرقانونى رشد كرده است.

 بیشتر خزندگان و پرندگان هستند که به عنوان حيوانات خانگى كم ‏نظير معامله می شوند. تجارت خزندگان و دوزيستان زنده در مقايسه با چند گونه‏ اى كه در فهرست CITES ذكر شده، بسیار كنترل نشده است. تا همین چند سال‏ قبل، بيشتر خزندگانى كه مورد خريد و فروش قرار مى‏ گرفتند از طبيعت صيد مى ‏شدند. سود ناخالص بسيار بالا، به همراه مخارج حمل و نقل پايين، تجارت خزندگان را تجارتى سودآور ساخته است.

این تجارت دارای پیامدهای رفاهی و حفاظتی منفی بسیاری در رابطه با گرفتن، حمل و نقل و فروش اين حيوانات است. اكثر حيوانات وحشىِ به دام افتاده، در اثر استرس و بيمارى ناشی از هر مرحلۀ سفرشان مى‏ ميرند. وقتى حيوان به فروش مى ‏رسد، مسائل رفاهى او ادامه مى ‏يابند. در درجۀ اول و به احتمال زياد، او براى حيوان خانگى بودن مناسب نيست. ثانیاً از آنجايى كه احتمالاً حيوان تحت فشارعصبی شديد قرار داشته و صدمه ديده يا بيمار شده، ممکن است مدت زمان طولانى زنده نماند.

 صاحب حيوان ممكن است از طرز نگهدارى يا تغذيه مناسب براى آن حيوان، بى ‏اطلاع باشد. ممكن است شرایط طورى باشد كه حيوان نتواند به طور طبيعى رفتار كند و اين مى ‏تواند به اختلالات جسمى و روحى حيوان منجر شود كه از جمله مى ‏توان به: قطع عضو خود، اشاره كرد كه در طوطى خاكسترى به شكل كندن پرهاى خویش، در ميمون‏ ها به شكل جويدن دست (پاى) جلو يا دم خود و … مشاهده می شود. همچنين حیوانات قادر به انجام رفتارهاى طبيعى خود از قبيل جستجوى غذا يا حفاظت از قلمرو نيستند.

 مراقبت صحیح از حيوانات كمياب مى ‏تواند بسيار گران و وقت‏ گير باشد. به همين دليل آنها در اغلب موارد مورد غفلت واقع می شوند، بيمار مى‏ شوند و همين كه تازگى خود را از دست دادند تنها و منزوى در محيط رها مى ‏شوند. اين رها شدن آشکارا براى حيوان مضرّ است؛ شانس زنده ماندن در يك محيط غريبه بسيار پايين است و ممكن است در اثر سوء تغذيه، بيمارى يا زخم بميرد. از آن گذشته، او ممكن است بيمارى‏ هايى را به حيات وحش بومى منطقه منتقل نمايد. اگر تعداد حيوانات كمياب رها شده زياد باشد، امکان دارد در اكوسيستم محلّى عدم تعادل ايجاد شود.

 

 شبكه بقاى گونه‏ ها

 WWW.SSN.ORG

  شبكه بقاى گونه ‏ها (SSN) نمونه ‏اى از يك ائتلاف مؤثر براى حفاظت از حيات وحش است كه بين انجمن‏ هاى حمايت از حيوانات و حفاظت از محیط زیست به وجود آمده که از طريق كنوانسيون تجارت بين ‏المللى گونه هاى در معرض خطر، روی مقررات تجارت حیوانات وحشی کار می کند. (CITES)

  • SSN فعاليت‏ هاى بيش از 70 گروه عضو را در سراسر دنيا هماهنگ می کند تا به حفاظت CITES از  حیوانات وحشی که بخاطر تجارت بین المللی آسیب دیده اند، کمک کند.
  • SSN اطلاعات مورد نياز انجمن ‏ها را براى شركت در پروسۀ CITES فراهم مى ‏سازد. SSN داراى يك لیست براى مناظرۀ اينترنتى و به روزرسانی منظم در رابطه با مسائل حيات وحش است و مطبوعات جهانی مربوطه را ارائه می دهد.
  • SSN با دولت‏ ها و مقامات مسئولِ امور تجارت حيوانات وحشى ارتباط برقرار مى‏ كند و مرتباً نشریۀ خود یعنی CITES Digest را، قبل یا حین همایش ها برای طرفین ارسال می کند. اين نشريه‏ كمك مى‏ كند تا مسئولان ذيربط از تحولات صورت گرفته در CITES و کلاً تجارت حيوانات وحشى و نقش NGOها در موضوعات خاص، درك درستى داشته باشند.
  • تجزيه تحليل و تحقيقات علمى و قانونى SSN اطلاعاتی را در اختیار رسانه ها و گروه های CITES قرار می دهد تا پیشنهادات و قطعنامه هایی که برای تصویب طرفین در نظر گرفته شده، و تأثيرى که ممکن است اینها در بقاى گونه ‏هاى خاص داشته باشند، را درک کنند.
  • گروه کاری SSN ترکیبی از متخصصان مختلف است كه به عنوان اعضاى SSN داراى مشاغل مختلفى نظير: زیست شناس، وكيل، حقوقدان و کارشناسان تجارت و امور اجرايى مى ‏باشند.
  • اين گروه های کاری، دردفاع از حمایت های CITES برای حفظ گونه ‏های خاص مورد تجارت، برنامه هایی را تهیه و اجرا مى‏ كنند. SSN گروه‏ هاى مختلفى دارد که روی این موضوعات کار می کنند: فيل‏ ها، دلفين ‏ها و نهنگ‏ ها، پرندگان، خرس ‏ها، ماهيان و آبزيان، ببرها، گربه‏ سانان بزرگ، پريمات‏ ها، لاك‏ پشت‏ هاى دريايى، استفاده از طبيعت وحشى، شكار كردن براى جايزه و اجرا.
  • SSN با تلاش‏ مشترك و فعالیت های لابی گری جمعی که برای حفاظت از حيات وحش انجام داده است، مبارزات موفقی داشته تا از رفع ممنوعيت تجارت بين ‏المللى عاج در چندين كشور آفريقاى جنوبى ممانعت به عمل آورد. SSN همچنين رد پیشنهاد ژاپن مبنی بر كاهش حفاظت از نهنگ مينك در سيزدهمين اجلاس گروه ‏هاى CITES را در سال 2004 قطعى ساخت.

 

 اورانگوتان‏ ها كه در ضميمۀ یک CITES  ذكر شده ‏اند، نمونۀ بارزی از اين نوع هستند. اورانگوتان‏ ها از زيستگاه ‏هاى طبيعى خودشان در اندونزى صيد مى‏ شوند و قاچاقی به كشورهايى نظير تايوان، ژاپن و تايلند منتقل مى‏ شوند. بچه اورانگوتان‏ ها را از مادرانشان جدا كرده و در بازار فروش حيوان خانگى عرضه می کنند. توجه خريداران جلب می شود و بعد از خريد اين بچه‏ ها را در آپارتمان ها و خانه ‏های كوچك نگه مى‏ دارند، در حالی که از رفتارهای طبيعى یا نیازهای بيولوژيكى آنها اطلاعات زیادی ندارند. سال‏ ها بعد وقتى بچه اورانگوتان‏ ها بزرگ مى ‏شوند و اندازۀ طبيعى خود را پيدا مى ‏كنند، صاحبانشان نمى ‏توانند از عهدۀ آنها برآيند و به همين دليل يا آنها را در قفس مى‏ اندازند و يا «حيوان خانگى»شان را در طبيعت رها مى‏ كنند. همچنين ممكن‏ است این حیوانات به علت عدم مراقبت‏ هاى دامپزشكى مريض شوند.

بخش پنجم حیوانات وحشی را اینجا بخوانید.

بیشتر نشان بده

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا