حیات وحشراهنمای انجمن جهانی حمایت از حیوانات

 روش ‏هاى حفاظت از حيوانات وحشی‏

بخش پنجم حیوانات وحشی

 به منظور حمايت و حفظ حيات وحش، گروه ‏هاى حمايت از حيوانات در طول سال‏ ها، اقدامات مبارزاتی و روش های مختلفی را بکار گرفته اند. مثال‏ هاى زير نمونه ‏هايى است از آنچه انجام گرفته و مى‏ توانست انجام بگيرد:

 الف ـ قدرت ائتلاف‏

 صنايع و افرادى كه از حيوانات بهره ‏بردارى و سوءاستفاده مى‏ كنند بسيار بيشتر از گروه‏ هاى حمايت از حيوانات، نیرو استخدام مى‏ كنند و اغلب پولدارتر هستند و در ادارۀ كسب و كارشان سازمان یافته تر هستند. در تنهايى و انزوا كار كردن دیگر به نفع انجمن‏ هاى حمايت از حيوانات نيست. زيرا يك گروه كوچك قادر به جنگيدن با صنايع قدرتمند و مواجه شدن با این همه مسائل متعدد و پيچيده نيست. واجب است كه انجمن ‏هاى حمايت از حيوانات نه تنها از نزديك با هم كار كنند، بلكه بكوشند با تشكل‏ هاى مردمى ديگرى كه احتمالا ًدر مورد همان مسائل دغدغه های مختلفی دارند، همكارى كنند. مزایای این کار به شرح زیر است:

 • جلب توجه بيشتر رسانه ها.
 • فراهم شدن اين امكان که منابع و نيروى انسانی بيشترى در كنار هم قرار گيرند تا کمپین بزرگتر و سازمان یافته تر شود.
 • بالا رفتن اعتبار تشكل‏ هاى مردمى و بیشتر مطرح شدن موضوع.
 • رايزنى جمعى با سياستمداران یا تصميم‏ گيرندگانی که اغلب، واكنش‏ و بازخورد مثبت تری نشان می دهند.
 • حمایت از حیوانات را قادر می سازد تا عرصۀ نگرانی های مربوط به رفاه حيوانات را وسيع‏ ترکند.
 • گروه ‏ها را قادر مى ‏كند تا كار و وظایف خود را به اشتراک بگذارند، مسئله را از زواياى مختلف بررسى و حل كنند.

 ب ـ آموزش عمومى‏

 • توضيح دادن راجع به اهميت حفظ جمعیت حيات وحش و حفاظت از گونه‏ هاى خاصّ‏.
 • افشای بى ‏رحمى و سایر مسائل رفاهی که پشت پردۀ بهره ‏كشى تجارى از حيوانات وحشى‏ هستند.
 • آگاهى دادن به مصرف‏ كنندگان در مورد عواقب جدّى مصرف محصولاتى كه با استفاده از حيوانات وحشى توليد شده‏ اند.
 • ارائۀ جايگزين‏ هاى اخلاقی به جای استفاده از اعضای بدن حیوانات وحشی در داروهاى سنتی.
 • همكاری با رسانه ‏ها و نشان دادن اعمال ظالمانه صنايع تجارى نسبت به حيوانات، با استفاده از کمپین های چندرسانه‏ اى
 • تقاضا از مردم که نگرانى‏ هاي خود را با قانون‏گذاران یا مقامات رسمی مطرح کنند.

 ج ـ تجزيه و تحليل عوامل اقتصادى‏

 صنايع بهره ‏كشى از حيات وحش و ساير مخالفان حفاظت از حيات وحش، براى توجيه ادامه استثمار حيوانات جهت استفاده ‏هاى تجارى، مسائل اقتصادی را دستاويز قرار مى‏ دهند و دائماً تكرار مى‏ كنند كه منافع اقتصادىِ ملموسى از اين كار عايد جوامع بومى، صنایع خاص يا کشورهایی می گردد که در کار تجارت و استثمار حیات وحش و مخصوصاً گونه های در معرض خطرهستند. به نظر مى‏ رسد این استدلال اغلب از طرف رسانه ‏ها و مردم حمایت می شود.

 بسيار مهم است كه گروه ‏هاى حمايت از حيوانات مباحث اقتصادى‏ را كه ممكن است در بحث ‏ها مطرح شوند، به دقت مورد بررسى قرار دهند. اغلب مشاهده شده: توجیهات اقتصادی كه از طرف مخالفان در بحث‏ ها عنوان مى‏ شوند، يا اشتباه هستند و يا به نحو گمراه ‏كننده‏ اى به نفع مخالفان ما مورد استفاده قرار می گیرند.

 گروه های حمايت از حيوانات بايد ابتكار عمل به خرج دهند و از نزديك با اقتصاددانان كار كنند و يا از آنها بخواهند كه از زاويۀ اقتصادى مطالعه‏ اى در این زمينه انجام دهند تا بتوان از اطلاعات و دلایل محكم آنها در مبارزه با طرح ها و ادعاهای غیرواقعی، استفاده کرد. براى مثال، گزارشى تحت عنوان «پرورش در اسارت و حفاظت از گونه ‏هاى در معرض خطر از ديدگاه اقتصادى» كه از طرف مركز مطالعات اقتصاد بين‏ المللى تهيه گرديده نشان مى‏ دهد كه چطور توليد مثل حيوانات وحشى در اسارت و براى استفاده‏ هاى تجارى، به حفظ حيات وحش كمكى نخواهد كرد. اين گزارش زاويۀ جديد و شواهد قانع کننده ای را براى استدلال حفاظت از حيات وحش به ارمغان می آورد.

 مثال زير به خوبى آشكار مى‏ كند كه چگونه گروه‏ هاى حمايت از حيوانات ادعاهاى دولت و صنعت شيلات را در رابطه با سود مالی فرضى در شكار فك، مورد تجزيه و تحليل قرار داده و با آن مبارزه كردند.

 برنامۀ توجه جدى به حفاظت از منابع طبيعى (ACAP) از طریق آموزش دادن به مصرف کنندگان، با تجارت غير قانونى حيات وحش، بازار داروهاى سنتى، غذاهاى عجیب، كالاهاى لوكس، و تجارت مد مبارزه می کند. به این امید كه ميزان تقاضا براى محصولات گونه‏ هاى در معرض خطر را كاهش دهد.

 ACAP ,Wildaid توسط يك انجمن بين‏ المللى حفاظت از منابع طبيعى تأسيس شد. اين انجمن از چهره‏ هاى سرشناس، قهرمانان فرهنگى و مبارزات خلاقانه چندرسانه‏ ای استفاده می کند تا مصرف كنندگان را هدف قرار دهد. مخصوصاً در كشورهايى كه ميزان تقاضا براى اين‏گونه محصولات بالاست اما آگاهى مردم از تهديدى كه متوجه گونه های در معرض خطر است بسيار پايين مى‏ باشد:

 بيش از 50 فرد مشهور آسيايى، آفريقايى و غربى از ACAP  حمایت می کنند. از آن جمله مى‏ توان به افراد زير اشاره كرد: قهرمان افسانه ‏اى هنرهای رزمى جكى چان، هنرپيشۀ بالیوود آميتاب ‏باچان، قهرمان دوىِ مسافت اتيوپيايى هِيل گبرسِلاسى، هنرپيشۀ هاليوود رالف فينس و مينى درايور. پيام تلويزيونى اين افراد مشهور مبتنی برشعار اصلى ACAP كه: «وقتى خريدن متوقف شود، كشتن هم متوقف مى‏ شود»، هر هفته براى بيش از يك بيليون بيننده و شنونده در سراسر دنيا از طريق شبكه‏ هاى تلويزيونى حامى ACAP نظير سى اِن اِن بين ‏المللى، شبكه ديسكاورى، استار تى وى و ايستگاه‏ هاى زمينى پخش مى‏ شود.

 نتايج منطقه‏ اى بسيار دلگرم ‏كننده بوده است: 78% از تماشاچيان اين برنامه ‏ها در تايوان گفته‏ اند كه ديگر هرگز از محصولات به دست آمده از گونه های در معرض خطر استفاده نخواهند كرد و 30% از تماشاچيان تايلندى گفته ‏اند كه در نتيجۀ فعاليت‏ هاى ACAP ديگر سوپ باله كوسه نمى‏ خورند.

  علاوه بر استخدام رهبران فرهنگى، ACAP بصورت محلی مى‏ كوشد تا از تأييد و کمک مستقيم رهبران سیاسی معروف، درمبارزات منطقه ای استفاده كند و آنها را از طريق اجراى مؤثر قوانين جرائم‏ مربوط به حيات وحش به كار مى‏ گمارد.

  ACAP همچنين برای پشتیبانی از کار گسترده تر در این زمینه و کار گروهی با مدارس، دانشگاه ها و رسانه های بومی، یاران محلی خود را به خدمت می گیرد.

  براى اطلاعات بيشتر از وب سايت www.wildaid.org/acap  دیدن کنید.

تجزيه و تحليل عوامل اقتصادى شكار فكِ كانادايى‏

 اغلب استدلال مى‏ شود كه شكار فك براى اقتصاد كاناداى كنار اقيانوس اطلس بسيار مهم است.

 بر طبق اعداد و ارقام خودِ اين صنعت:

 • صيد تجارى فك در سال 1997 تنها پاسخگوى شش دهم درصد از GDP (درآمد خالص) نيوفاندلند است.
 • سود به دست آمده از آن تنها برابر 120 ـ 100 شغل تمام وقت است.
 • تنها در هفت سال گذشته از طريق كمك‏ هاى بلاعوض دولتى و وام‏ هاى بدون بهره، بیش از 20 میلیون دلار بودجه در اختيار صنعت شكار فك قرار گرفته است.
 • تخمين زده مى ‏شود كه همۀ سود حاصل از صيد فك در سواحل كانادايى اقيانوس اطلس برابر با درآمد ساليانۀ يكى از فروشگاه ‏هاى مك‏ دونالد باشد.

 واقعيت: شكار فك وجهۀ بين ‏المللى كانادا را به نحو بدى خدشه ‏دار مى‏ كند و ساير صنايع موجه نظير صنعت گردشگرى را به خطر مى ‏اندازد. در سال 2000 يارانه ‏هاى مستقيم دولتى و استانى براى گوشت فك قطع شد، اما پرداخت یارانه به انجمن‏ هاى مرتبط با فك و صنايع تحقيق و توسعه پردازش محصولات فك همچنان ادامه يافت. بعضى از اقتصاددانان متذكر شده‏ اند كه اگر عواملى مانند خدمات شكستن يخ با تأمین مالی دولت، و از دست دادن درآمد توريسم را در نيوفاندلند در نظر بگيريم، شكار تجارى فك ممکن است برای اقتصاد نيوفاندلند ضرر خالص باشد.

واقعيت: براساس گزارش‏ هاى دولت نيوفاندلند، ارزش شكار فك در سال 1998، 8/75 ميليون دلار بود كه در سال 1999 به 7/5 ميليون دلار و در سال 2000 به 2 ميليون دلار كاهش يافت.

 د ـ توان‏بخشى حیات وحش و پناهگاه ها‏

 بازپرورى حيات وحش كارش رسيدگى و مراقبت از حيوانات وحشى آسيب ديده يا يتيم است. حيوانات وحشى كه در معاملات قاچاق ضبط مى‏ شوند، براى معالجه و برآورد ميزان قابليت آن حيوان براى رهايى مجدد در طبيعت، بیشتر به مراكز بازپرورى فرستاده مى شوند. برنامه ها یا مراكز توان‏بخشى حيوانات وحشى ممکن است توسط دولت يا تشكل‏ هاى مردمى (NGO) اداره ‏شوند.

 حيواناتى كه مناسب رهاسازی نباشد، ممکن است در مراكز بازپرورى نگهداری شوند يا جای دیگری منتقل ‏شوند تا بقيۀ عمر طبیعی خود را در آنجا سپرى كنند. شاید بعضى از حيوانات به علت صدماتى كه ديده‏ اند يا مدت زيادى كه در اسارت زندگى كرده‏ اند، توانايى طبيعى زنده ماندن در طبيعت را از دست داده باشند. همچنين وقتى حيوانات در اسارت زاده مى‏ شوند و به وسيلۀ انسان‏ ها پرورش مى‏ يابند، شانس اين كه بتوان آنها را در طبيعت رها كرد به مراتب كمتر است. در این صورت لازم است پناهگاه ‏هاى حیات وحش، آنها را اسکان دهند.

کلاً پناهگاه، زيستگاهى نيمه طبيعى است كه دورش را حصار كشیده اند. پناهگاه حيوانات با باغ‏ وحش فرق دارد. حيوانات پناهگاه از حيوان آزارى و آوارگی در طبيعت نجات يافته اند. اين حيوانات ممكن است از سيرك‏ ها، باغ‏ وحش ‏هاى كنار جاده‏ اى، آزمايشگاه‏ ها، شكارگاه ‏هاى خصوصى و يا زمين ‏هاى دولتى نجات داده شده باشند. از همه مهم‏تر در پناهگاه حيوانات نبايد زاد و ولدى صورت گيرد. اين پناهگاه‏ ها اغلب به وسيله تشكل‏ هاى مردمى (NGO) اداره مى ‏شوند و بازديد از اکثر آنها در سراسر سال براى عموم آزاد نیست.

نتیجۀ کمپین های آزادسازى حيوانات در WSPA، منجربه ساختن تعدادى پناهگاه براى خرس‏ ها در يونان، تركيه، مجارستان، تايلند، جمهوری دموکراتیک خلق لائوس، هند، پاكستان و اخيراً در رومانى شده است. خرس ‏هايى كه در اين پناهگاه ‏ها زندگى مى‏ كنند، از يك عمر سوءاستفاده نجات داده شده ‏اند يا خرس‏ هاى رقصنده بودند و يا در اختيار سگ‏ هايى قرار مى‏ گرفتند كه براى حمله تربيت شده‏ اند.

 گروه ديگرى در ايالات متحدۀ آمريكا به نام «بودجه براى حيوانات» ( The Fund for Animals ) چندين پناهگاه دارد و در زمين 1300 ایكری خود (واحد اندازه‏ گيرى زمين برابر با 4047 مترمربع) در تگزاس از بيش از 900 حيوان نگه‏دارى مى ‏كند كه شامل فيل‏ ها، شامپانزه ‏ها، الاغ‏ ها و شترمرغ ‏ها مى ‏باشد.

بخش ششم و پایانی حیوانات وحشی را اینجا بخوانید.

بیشتر نشان بده

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا