حيوانات كارگرراهنمای انجمن جهانی حمایت از حیوانات

یک مطالعۀ موضوعی درباره حیوانات کارگر

بخش سوم حیوانات کارگر 

 انجمن رفاه اسب ‏هاى كوتوله لَمپنَگ (LPWO) توانست سلامتى جمعيت اسب‏ هاى كوتوله شهرلمپنگ در تايلند را با بودجه ‏اى بسيار مختصر بهبود بخشد.

 بيشتر 350 اسبى كه كارشان حمل و نقل توريست‏ ها با کالسکه بود از سوءتغذيه و پُركارى غدّه پاراتيروئيد (HPT) رنج مى ‏بردند. در تحقيقات معلوم شد كه علت اين پركارى، عدم تعادل كلسيم و فسفر در رژيم غذايى آنهاست.

 نشانه ‏هاى بارز HPT يا «بزرگ سرى» عبارتند از: بزرگ شدن اندازه بينى و فك پايين (به علت اینکه مواد معدنی موجود در استخوان ها توسط بافت ‏هاى فيبروز جایگزین می شوند)، تنفس صدادار، چلاقى، استخوان‏ ها و مفاصل دردناك، دندان‏ هاى لق و لاغرى و ضعف.

 انجمن رفاه اسب‏ هاى كوتوله لمپنگ پروژه ‏اى را براى معالجه و نظارت بر سلامتى اسب ‏هاى كوتوله و بالابردن سطح آگاهى صاحبان آنها در رابطه با مراقبت ‏هاى تغذيه ‏اى و سلامتیشان، به اجرا درآورد. به نظر می رسيد كه افزودن یک تكه كوچك سنگ آهک به رژيم آنها احتمال ابتلا به HPT را از بين می برد و از شدّت علائم در مبتلايان فعلی مى‏ كاهد.

 تقريباً 250 اسب در اين برنامۀ مراقبت های بهداشت عمومی شركت كردند كه 149تاى آنها مورد بررسى و كنترل قرار گرفتند. برنامه ‏اى براى تغذيه و سلامت آنها آغاز شد و چندين بار كارگاه‏ ها و جلساتى براى تفهيم اهميت كلسيم و عواقب سوء تغذيه تشكيل گرديد. به صاحبان اسب‏ ها همچنين سنگ آهک به قيمت پايين عرضه شد. سپس اسب‏ ها هر سه ماه يك بار مورد معاينه قرار گرفتند و ميزان مصرف كلسيم آنها و علايم بالینیHPT به ثبت رسيد.

 استفاده از كلسيم بستگى به همكارى صاحب اسب داشت. از آگوست 2003 تا نوامبر 2004 صاحبان اسب‏ ها متوجه بهبود وضعيت سلامت و عملکرد بهترنسبت به بقیه اسب‏ هاى خود شدند. عملكرد بهتر اسب‏ ها منجر به درآمد بيشتر بود، كه تعداد بيشتر و بيشترى از صاحبان اسب‏ ها را به استفاده از كلسيم تشويق كرد.

 اين پروژه نشان مى ‏دهد كه حتى با بودجه بسيار كم مى‏ شود سلامتى اسب‏ هاى كوتوله آسياى جنوب شرقى را بهبود بخشيد. سنگ آهک ارزان قيمت مى ‏تواند رژيم سنتى تغذيه با سبوس برنج و علف را متعادل كند و از بروز HPT پیشگیری کرده و عوارضش را درمان كند. آموزش مى‏ تواند صاحبان اسب‏ ها را تشويق كند كه عادات قديمى خود را تغيير دهند و نتايج مثبت مى‏ تواند ديگران را نيز ترغیب كند كه از این روش پيروى كنند.

بیشتر نشان بده

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا